Yerli ve Yabancı Bilim Adamları

1001 İcat sergisi açıldı

Posted on: Ağustos 20, 2010

1001_icatİslam Medeniyeti’nde Bilim ve Teknolojinin 7 ile 17. yüzyıl arasındaki 1000 yıllık serüvenini aktaran uluslararası sergi Londra’dan sonra İstanbul’da açıldı.
BÜYÜK BULUŞLAR
Lagari, İbn Firnas, İbn Sînâ, El-Cezerî, Mimar Sinan, Hezarfen… Büyük buluşlara imza atmış olan bu İslam alimlerinin pek bilinmeyen eserleri, 1001 İcat sergisinde bir araya geldi. Sultanahmet Meydanı’nda açılan sergide bilim tarihine ışık tutacak birçok eserin yanı sıra teknolojinin yardımıyla geçmişe uzanan sanal tarihi yolculuklar da yapılabiliyor. Sergi, 5 Ekim 2010 tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.
Merkezi Londra’da bulunan ve dünyanın birçok yerinden bilim adamının üye olduğu Bilim,Teknolojive Medeniyet Vakfı (FSTC) tarafından gerçekleştirilen ‘1001 İcat’; Müslümanların tıp, astronomi, şehir, ticaret, coğrafya başta olmak üzere pek çok alandaki buluşları ile günümüz bilim ve teknolojisinin temellerini ele veriyor. Topkapı Sarayı Gülhane Parkı’nda yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne yolu düşenler, 1001 İcat sergisine daha kolay intibak edecek. Zira müzedeki eserlerin benzerleri ve daha pek çok farklı buluş sergide karşımıza çıkacak. Eserlerin en önemli özelliği ise interaktif olması. Kısacası sergilenen eserleri günümüz teknolojisinin imkânlarını kullanarak çocuksu bir merakla kurcalayabileceksiniz.

Londra’da açık kaldığı süre içinde 400 bin kişi tarafından ziyaret edilen sergi ev, alışveriş, okul, hastane, şehir, dünya ve evren başlıklı yedi ayrı bölümden oluşuyor. 1206 yılında Türk bilim adamı İsmail El-Cezeri tarafından tasarlanan 6 metre yüksekliğindeki ve dev bir saat kulesini andıran ‘Fil Saati’ maketi, günümüz optik bilimine ışık tutan ve ‘karanlık oda’ olarak adlandırılan İbn Heysem’in 11. yüzyıla ait buluşu, Çinli Müslüman Zheng He tarafından inşa edilen yelkenli gemi, enerji tasarruflu Bağdat evi, El-İdrisi’ye ait 3 metre uzunluğundaki dünya haritası ve çok sayıda cerrahi alet sergide yer alan eserlerden. Bunun yanında kısa filmler, belgeseller de meraklısını bekleyecek. Sergi vesilesiyle İslam dünyasının bilimdeki seviyesinin bilinenin aksine çok zirvelerde olduğu bir kez daha gözler önüne serilecek.

Sergiyi gerçekleştiren Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı (FSTC) Başkanı Prof. Dr. Salim Al-Hassani, İslam medeniyetinin bilim ve teknolojiye yaptığı katkıyı gelecek kuşaklara aktarmak için serginin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Lagari’nin roket gücüne dayanan uçuşları, El-Cezeri’nin filli su saati, Hezarfen’in yapma kanatlar ile uçuşu, Mimar Sinan’ın mimari dehası ve birçok bilimsel eser sergide.” diyor. ALJ Sosyal Sorumluluk Uluslararası Programlar Başkanı Fady Jameel ise 1001 icat sergisinin, bilim adamlarının günümüz dünyasının mühendislik, tıp ve mimarisine katkılarını interaktif bir şekilde ortaya koyduğunu söylüyor. ALJ Sosyal Sorumluluk’un desteğiyle düzenlenen ve 5 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek serginin İstanbul’dan sonraki durağı ise Amerika olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: